Mieszkanie pod klucz – co to właściwie oznacza?
Zakup mieszkania to etap, który wiąże się nie tylko z entuzjazmem spowodowanym nabyciem własnej nieruchomości, ale również z pewnymi obawami. Choć zdecydowana większość klientów orientuje się w podstawowych pojęciach związanych z nabyciem gruntu czy części budynku, szczegółowe rozróżnienie poszczególnych pojęć może przysporzyć trudności. Przyszła pora, aby raz na zawsze uporać się ze wszystkimi wątpliwościami: Co właściwie oznacza wykończenie mieszkania pod klucz, czym różni się od stanu deweloperskiego i jakie są jego korzyści?
Czym jest wykończenie mieszkania pod klucz?
Definicja wykończenia mieszkania pod klucz często może wydawać się dość niejasnym pojęciem. Najogólniej rzecz ujmując, nieruchomość w tym stanie jest gotowa do wprowadzenia się. Mówiąc szczegółowo, wykończenie pod klucz oznacza nie tylko wygładzone i pokryte farbą ściany, położone w każdym pomieszczeniu podłogi czy zamknięte ze strony hydraulicznej i remontowej łazienki.
Kompleksowo wyremontowane mieszkania są już wyposażone w szafy wnękowe na wymiar, a także meble kuchenne. Osoby nabywające taką nieruchomość nie muszą martwić się o żadne prace naprawcze czy modernizacyjne, a już na pewno nie spotkają się z koniecznością kładzenia płytek ceramicznych i malowania ścian. Ich zadania ograniczają się zazwyczaj do zakupu sprzętu AGD i RTV, wyposażenia mieszkania w kompleks wypoczynkowy i sypialniany, a także do wzbogacenia nieruchomości o dekoracje i tekstylia.
Wykończenie mieszkania pod klucz a stan deweloperski
W tym miejscu niezwykle istotną kwestią jest uświadomienie sobie różnic pomiędzy mieszkaniem pod klucz a jego stanem deweloperskim. Wykończenie wnętrza pod klucz jest kolejnym, po odbiorze od inwestora, etapem na drodze do wprowadzenia się do nieruchomości.
Mieszkanie odebrane od dewelopera będzie w stanie wstępnego wykończenia pomieszczeń, a więc zastać w nim można wstawione okna i drzwi wejściowe, surowe posadzki, potynkowane sufity i ściany, przygotowane przyłącza wodno-kanalizacyjne czy położoną instalację elektryczną.
Stan deweloperski nie wymaga od kupujących urządzenia „totalnej demolki”, na co muszą przygotować się osoby nabywające nieruchomość z rynku wtórnego. Deweloperski poziom wykończenia oznacza jednak ucieczki od remontu. Zanim nadejdzie moment przeprowadzki do nowego lokum, na właścicieli czeka nie tylko kontakt ze stolarzem w celu zamówienia zabudowy kuchennej czy szaf wnękowych, ale również biały montaż urządzeń sanitarnych, wykończenie podłóg i ścian, wstawienie futryn, a w końcu zamontowanie progów, listew przypodłogowych oraz powieszenie karniszy i elementów oświetlenia.
Korzyści płynące z wykończenia pod klucz
Podstawową korzyścią płynącą z decyzji o zakupie nieruchomości wykończonej pod klucz jest oszczędność czasu i możliwość natychmiastowego zamieszkania w nowych czterech kątach. To rozwiązanie będzie też zdjęciem ciężaru z pleców osobom, które nie czują się „mocne” w dziedzinie urządzania wnętrz lub zwyczajnie nie mają ochoty tracić energii na dopasowywanie koloru ścian do zakupionych paneli.
Wykończenie mieszkania pod klucz to duża wygoda i głowa wolna od remontowego zamieszania. Decydując się na zakup nieruchomości, warto wziąć pod uwagę tę opcję i cieszyć się pięknie urządzonym wnętrzem bez osobistego zaangażowania.