Aranżacje strefy dziennej
Strefa dzienna – miejsce spotkań całej rodziny, odpoczynku i relaksu. To właśnie w naszym salonie lub jego połączeniu z kuchnią spędzamy zdecydowana większość popołudniowych chwil w domu i wolnych weekendów. Z tego względu, a także zważając fakt, że ta część mieszkania musi charakteryzować się multifunkcjonalnością, jej urządzenie może okazać się nie lada wyzwaniem. Nasi eksperci z MOOVIN INTERIORS podpowiadają jak zaaranżować strefę dzienną tak, aby przebywanie w niej było przyjemne i komfortowe.
Rozplanowanie i strefy dziennej
Zacznijmy od najbardziej wygodnej, a jednocześnie wciąż najmodniejszej opcji strefy dziennej, która bazuje na połączeniu salonu z kuchnią. Taki zabieg nie tylko ułatwi podawanie posiłków, ale przyczyni się także do osiągnięcia kompromisu pomiędzy czasem spędzonym w kuchni a tym poświęconym na oglądanie ulubionego programu. Warto również zwrócić uwagę na to, że strefa relaksacyjno-rozrywkowa składająca się z pokoju dziennego i kuchni ma wpływ na zachowanie jednolitości aranżacyjnej w mieszkaniu.
Wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem, które pozwoli na subtelne przejście pomiędzy aneksem kuchennym a salonem, jest wolnostojąca niska zabudowa w postaci wyspy kuchennej. Taki manewr ma jeszcze jedną zaletę – dzięki wyspie kuchennej zyskujemy nie tylko dodatkowe miejsce do przechowywania, ale również dopełniający blat roboczy z jednej strony i miejsce na spożywanie posiłków z drugiej.
Strefa dzienna połączona z kuchnią – aranżacyjny kompromis
Kiedy mamy już przygotowany plan tego, jak ostatecznie będzie wyglądała strefa dzienna w naszym mieszkaniu, możemy przejść do etapu jego realizacji i przystąpić do aranżacji wnętrza. Kwestią, która ma duży wpływ na przyjemny dla oka design, jest dobór odpowiedniej kolorystyki. Dobrym pomysłem będą neutralne barwy oparte na szarościach czy beżach lub klasyczne połączenia, takie jak czerń i biel.
Postawienie na stonowane barwy to gwarancja estetycznego wykończenia, które nie będzie rzucało się w oczy, ale którego uniwersalność pozwoli nam na to, by pofolgować z doborem dodatków. Nie bójmy się wprowadzić do wnętrza powiewu świeżości w postaci efektownych plakatów, abstrakcyjnych obrazów, wzorzystych poduszek czy oryginalnych rzeźb. Nie chodzi o to, by w strefie dziennej zupełnie unikać śmiałych kolorów i akcentów – trzeba jedynie znaleźć złoty środek pomiędzy finezyjnym designem a dekoratorską przesadą.
Nie możemy również zapomnieć o sprytnym połączeniu stylu aranżacji kuchni i salonu oraz o znalezieniu sposobu na przenikanie obu tych stref. Jeżeli zdecydujemy się na grafitowe fronty zabudowy kuchennej, zadbajmy o to, by w części wypoczynkowej również pojawił się ten kolor, na przykład w postaci zasłon czy obicia kanapy.
Ciekawym pomysłem może być także wykorzystanie motywu graficznego lub materiału, który pokrywa przerwę pomiędzy dolnymi i górnymi szafkami kuchennymi jako elementu dekoracyjnego na jednej ze ścian. Spójności pomiędzy strefą dzienną a kuchenną mogą nadać także takie drobiazgi jak jednakowy model oświetlenia czy zastosowanie tych samych uchwytów do szafek w kuchni oraz kompletu mebli w salonie.
Aranżacja strefy dziennej, kiedy już zgłębimy jej tajniki, nie jest specjalnie trudnym zadaniem, a od wykonawców projektu wymaga jedynie znalezienia harmonii pomiędzy wnętrzem z charakterem a wszechstronnością projektu, który będzie spełniał potrzeby wszystkich domowników. Unikajmy łączenia skrajnych stylów aranżacyjnych i przerostu formy nad treścią w postaci przesytu kolorystycznego i fakturowego. Pamiętajmy o spójności całego pomieszczenia. Dostosowanie się do tych wskazówek jest gwarancją stworzenia strefy dziennej z naszych snów.