Zakup i wykończenie nowego mieszkania lub remont posiadanego już lokum to przedsięwzięcie tyleż kosztowne, co pracochłonne. Dzisiejszy postęp technologiczny sprawia, że, dzięki jednemu kliknięciu palca, możemy zapoznać się z niezbędnymi materiałami dotyczącymi prac remontowych. Niezwykle ważna we wszelkich mieszkaniowych rewolucjach jest również kolejność wykonywania poszczególnych czynności. Dzisiaj odpowiemy na kluczowe pytanie: Od czego zacząć i na czym skończyć wykańczanie wnętrz?
Wykańczanie wnętrz – od czego zacząć?
Wszelkie prace budowlano-wykończeniowe rządzą się podstawową zasadą –remont zaczynamy od zadań generujących największy bałagan. Pomijając tak duże manewry, jak burzenie ścian czy wylewanie posadzek, wykończenie wnętrza zdecydowanie lepiej jest rozpocząć od potynkowania i wygładzenia ścian niż położenia podłogi.
Trzeba pamiętać, że kolejność wykańczania poszczególnych pomieszczeń także nie jest bez znaczenia. Na pierwszy ogień remontowy powinna pójść łazienka, która nie tylko wymaga większego nakładu pracy, ale także odznacza się koniecznością użycia większej ilości brudzących materiałów, takich jak zaprawy, kleje czy fugi.
Kiedy już uporamy się z glazurą i terakotą w łazience oraz innych pomieszczeniach, do których wykończenia przygotowane zostały płytki ceramiczne, powinniśmy przystąpić do pierwszego malowania ścian. Te z kolei koniecznie zaczynamy od sufitów – dzięki takiemu zabiegowi unikniemy nieestetycznych smug, zacieków i kontrastujących pasów, których widoczność w przyszłości z pewnością zostanie spotęgowana przez oświetlenie.
Po nadaniu ścianom wstępnego zarysu kolorystycznego możemy przejść dom montażu podłóg drewnianych i wykańczających je listew przypodłogowych, a także ewentualnych progów pomiędzy pomieszczeniami. Pozostało już tylko podkreślić ścienną głębię koloru i możemy przejść do remontowych działań kosmetycznych.
Remontowa kosmetyka pomieszczeń
Kiedy najbardziej praco – i czasochłonne etapy wykańczania naszego wnętrza mamy już za sobą, a jedynym śladem po malowaniu jest unoszący się w powietrzu zapach farby, przychodzi pora na remontową kosmetykę, a więc wszystkie te czynności, które nadadzą mieszkaniu ostatecznego wyrazu.
Te prace opierają się między innymi na osadzeniu drzwi w futrynach, montażu karniszy i żyrandoli, a także wzbogaceniu ścian o kontakty i włączniki światła. Nie zapominajmy również o zawieszeniu dekoracji ściennych, które nadadzą remontowanemu mieszkaniu przytulnej, domowej atmosfery.
Śrubokręty w dłoń – skręcanie mebli
Ostatnim etapem wykończenia wnętrz jest moment skręcania mebli, w którym mężczyzna dzielnie walczy z instrukcją, napisaną prawdopodobnie w języku chińskim. W dokładnie tym samym czasie kobieta już wnosi do mieszkania kartony, a ich zawartość układa w, miejmy nadzieję, szczęśliwie zmontowanych szufladach jeszcze pachnącej nowością komody.
Mówi się, że remont to swoista próba dla związku, porównywalna z tą, kiedy na świat przychodzi wspólne potomstwo. Jeżeli oboje nie przepadacie za przeprowadzaniem domowych rewolucji i skrupulatnym rozplanowywaniem rozkładu mebli, zawsze możecie powierzyć swoje cztery kąty w ręce fachowców, którzy z zajmą się nie tylko pracami wykończeniowymi, ale także przygotowaniem samego projektu.
Mieszkańcy Warszawy i okolic, którym nie w głowie ganianie z pędzlem i wielokrotne wycieczki do sklepów remontowych i budowlanych w poszukiwaniu idealnych odcieni farb i najwygodniejszych kompletów wypoczynkowych, mogą przyjrzeć się naszej ofercie. MOOVIN INTERIORS specjalizuje się w wykańczaniu mieszkań pod klucz. We współpracy z naszymi architektami dbamy o najmniejszy szczegół, dzięki czemu wykończenie swojego wymarzonego „m” możesz śmiało powierzyć nam!
Wbrew pozorom, przestrzeganie etapów wykończenia wnętrz jest niezwykle istotnym elementem wszystkich prac remontowych. Tylko nieustępliwe trzymanie się wykończeniowego planu może być gwarancją udanej metamorfozy wnętrzarskiej.